• Facebook
  • Twitter
  • RSS
71°
Saturday August 30, 2014
View complete forecast
News-Sentinel.com Your Town. Your Voice.
Local Business Search
Stock Summary
Dow17098.4518.88
Nasdaq4580.2722.58
S&P 5002003.376.63
AEP53.700.38
Comcast54.720.2
GE25.98-0.03
ITT Exelis17.190.02
LNC55.040.38
Navistar37.71-0.12
Raytheon96.340.3
SDI23.240.1
Verizon49.820.41

Prep scoreboard: Tuesday's boys basketball results

More Information

ONLINE

For more on prep basketball, follow The News-Sentinel.com crew via Twitter at PrepHoops_ns.

Norwell set school record with 110 points.

Wednesday, February 13, 2013 - 9:33 am

Boys basketball

CARROLL 49, SNIDER 59

Carroll 9 13 13 14 — 49

Snider 10 24 9 16 — 59

Carroll: White 16, Orr 2, Hammond 5, Mallers 12, Miller 8, Kalonji 6

Snider: Covington 11, Washington 13, Halstead 18, Williams 14, Spitnale 3

NEW HAVEN 78, CANTERBURY 61

New Haven: Stevenson 17, Hogue 7, Wattley 3, Ray 2, Beachem 20, Curry 2, Bolinger 4, McElvene 23.

Canterbury: VanHorn 30, McNabb 5, Kreiger 2, Sinn 5, Moyle 15, Pedro 4.

NORWELL 110, SOUTH ADAMS 47

South Adams 4 14 13 16 — 47

Norwell 28 19 36 27 — 110

South Adams: Wickey 2, Wanner 4, Mosser 20, Fox 7, Clouser 6, Sealscott 8.

Norwell: Bales 8, VanMeter 28, Hayden 9, Vogel 14, C. Denney 20, Harnish 4, Schumm 9, Shively 10, Bolinger 3, G. Denney 2, Burch 3.

BLACKHAWK CHRISTIAN 45, BELLMONT 40

Bellmont 7 12 7 14 — 40

Blackhawk Christian 6 18 9 12 — 45

Bellmont: Bienz 8, Zeser 13, King 7, Baker 2, Smith 10.

Blackhawk Christian: Reimschisel 25, Morlan 8, Rippe 2, Maley 1, Usser 9.

ADAMS CENTRAL 52, SOUTHWOOD 46

Adams Central 15 5 15 17 — 52

Southwood 11 16 9 10 — 46

Adams Central: Baumer 3, Black 6, Byerly 5, Combs 25, Kable 8, Spangler 5.

Southwood: C. Phillipy 4, Blair 9, Smith 21, Cole 8, Sutton 2, Harmon 2.

DEKALB 49, EASTSIDE 40

DeKalb 13 11 9 16 — 49

Eastside 15 12 6 7 — 40

DeKalb: A. Daub 15, Macy 7, D. Daub 6, Cone 5, Hartman 16.

Eastside: Yoder 2, Newcomer 2, Dean 11, Renier 8, Singer 2, Lilly 15.

Girls basketball

IHSAA REGIONAL

(All games Saturday)

Class 4A

Kokomo Regional

Semifinals

Snider (20-3) vs. Logansport (24-1), 10 a.m.

Westfield (21-2) vs. South Side (21-3), noon

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Class 3A

Bellmont

Semifinals

Concordia Lutheran (17-6) vs. NorthWood (22-3), 10 a.m.

Hamilton Heights (20-2) vs. Norwell (21-3), noon

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Class 2A

Rochester

Semifinals

Westview (15-8) vs. Bishop Luers (12-11), 10:30 a.m

Whiting (20-3) vs. Boone Grove (17-6), 12:30 p.m.

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Class A

Caston

Semifinals

Morgan Township (14-10) vs. Oregon-Davis (21-3), 10:30 a.m.

Canterbury (21-3) vs. West Central (14-9), 12:30 p.m.

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.