News-Sentinel.com Your Town. Your Voice.
This Weeks Deal
Lush Hair Artistry
Half-Off  partial hi-light with Jennifer at Lush Hair Artistry ($90 value)
This Week Only
$45
50% off
Local Business Search
Stock Summary
Dow16408.54-16.31
Nasdaq4095.529.29
S&P 5001864.852.54
AEP51.73-0.77
Comcast49.10-0.07
GE26.560.44
ITT Exelis18.780.18
LNC48.070.44
Navistar34.00-0.79
Raytheon100.131.1
SDI18.00-0.9
Verizon47.600.5

Prep scoreboard: Tuesday's results

More Information

ONLINE

For more on prep basketball, follow The News-Sentinel.com crew via Twitter at PrepHoops_ns.

Big first quarter carries East Noble to win

Wednesday, January 30, 2013 - 8:46 am

Girls basketball

SNIDER 55, HOMESTEAD 47

Snider 8 11 11 25 — 55

Homestead 12 12 11 12 — 47

Snider: Shipman 18, Moore 11, Deja Wimby 10, Eley 4, Parker 8, Smith 4.

Homestead: Sydney Buck 21, Fisher 5, Savannah Buck 7, Kistler 4, German 8, Stine 2.

LAKEWOOD PARK CHRISTIAN 78, LAKELAND CHRISTIAN 53

Lakeland Christian 9 18 12 14 — 53

Lakewood Park 19 19 30 10 — 78

Lakeland Christian: (scoring unavailable).

Lakewood Park Christian: N. Faur 23, R. Faur 21, Grimm 15, Sliger 6, Dusseau 4, N. Mafera 3, Priskorn 3, Sowie 2, J. Mafera 1.

RANDOLPH SOUTHERN 52, ADAMS CENTRAL 46

Adams Central 14 14 9 9 — 46

Randolph Southern 18 14 14 6 — 52

Adams Central: S. Fiechter 2, Macklin 7, Case 11, B. Fiechter 10, Busse 5, Fox 2, Carroll 4, Salway 2, Holley 3.

Randolph Southern: (scoring unavailable).

EAST NOBLE 66, BISHOP DWENGER 52

East Noble 23 12 16 15 — 66

Bishop Dwenger 9 17 9 17 — 52

East Noble: Shrock 4, Wilson 2, Cook 4, Jones 10, Ko. Edwards 9, Allen 2, Ka. Edwards 14, Yates 9, Wolfe 3, Cauhoun 9.

Bishop Dwenger: Christman 20, Adgalanis 3, Gibson 8, Fisher 9, Maxwell 2, Henline 2, Jenkins 4, Siegel 2, Winklejohn 2.

Boys basketball

NEW HAVEN 68, WAYNE 62

Wayne 15 18 11 18 — 62

New Haven 12 24 15 17 — 68

Wayne: Justin Mitchell 18, Ellison 3, Fincher 8, Walker 6, Levi Mitchell 13, Black 3, Jescus Mitchell 11.

New Haven: Stevenson 11, Hogue 11, Beachem 24, Ray 10, Bolinger 2, Curry 2, Wilbert 8.

EDON (OH.) 56, HAMILTON 49

Hamilton 8 13 9 19 — 49

Edon 11 8 18 19 — 56

Hamilton: Converset 16, Rote 16, Kelley 10, Rose 5, Stephens 2.

Edon: Bowling 4, Brown 9, Sapp 10, Thiel 19, Parrish 1, Wicker 4, Peeples 9.

Rebounds: H/Rote 8. Assists: H/Rote 3, Kelley 3. Steals: Converset 4. Blocks: Rose 4.

NORWELL 90, LEO 64

Leo 10 22 17 15 — 64

Norwell 23 20 24 23 — 90

Leo: Waters 16, Moreau 3, Busche 15, Davison 12, Beer 11, Fields 2, Robbins 3, Klopfenstein 2.

Norwell: Bales 5, VanMeter 24, Hayden 4, Vogel 15, Denney 13, Harnish 4, Schumm 2, Shively 19, Bolinger 4.

SOUTHERN WELLS 61, BLACKHAWK CHRISTIAN 55

Blackhawk Christian 13 11 10 21 — 55

Southern Wells 12 15 12 22 — 61

Blackhawk Christian: Reimschisel 18, Wharton 3, Morlan 14, Rippe 15, Visser 4, Targgart 1.

Southern Wells: K. Mooberry 2, Woodward 1, Huffman 9, Roush 2, Coleman 8, Price 21, Sherman 18.

Gymnastics

NORTHROP 100.40, CONCORDIA LUTHERAN 80.85

Vault: 1. Sliger (N) 8.65.

Bars: 1. Wagner (N) 8.30.

Beam: 1. Neilands (N) 8.30.

Floor exercise: 1. Sliger (N) 8.65.

All-around: 1. Sliger (N) 33.70.

Boys swimming and diving

SNIDER 117, WARSAW 69

200 medley relay: 1. Snider (Radike, Mintch, Swardson, Lill) 1:41.93.

200 freestyle: 1. Parrett (W) 1:49.65.

200 individual medley: 1. Swardson (S) 2:00.38.

50 freestyle: 1. Mintch (S) 22.74.

1-meter diving: 1. Summers (S) 188.15.

100 butterfly: 1. Swardson (S) 55.14.

100 freestyle: 1. Lill (S) 49.97.

500 freestyle: 1. Mayhew (S) 5:05.51.

200 freestyle relay: 1. Snider (Lill, Swardson, Radike, Mintch) 1:35.99.

100 backstroke: 1. Lill (S) 58.47.

100 breaststroke: .1 Mintch (S) 1:01.96.